Mast Kazı Nedir?

Mast kazı Almanya’da hem et, hem yumurta, hem yemden yararlanma, hem et lezzeti, hem yaşama gücü, hem döl verimi ve çıķım oranı gibi özelliklerde geliştirilmiş bir ırktır.

Yumurta verimi 60-70 civarında olup bu sayı bahar dönemi yumurta sayısıdır. Sonbaharda italyan beyazı ırkı gibi tekrardan yumurtlama özelliği vardır. Bu olay da mast kazının ebeveynleri arasında italyan beyazı ırkının da olduğu değerlendirilmektedir.

Et verimi 5-6 aylık periyotta 6-8 kg canlı ağırlığa ulaşmakla birlikte daha sonraki ay ve yaşlarda 10-11 KG a kadar artmaktadır.

“Kazlar özel hayvanlardır ve mast kazı ise bembeyaz rengi ile huzur veren bir görüntüye sahiptir. ”

Mast Kazı

Sıkça Sorulan Sorular

Mast Kazı Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Bilgiler Burada

Mast Kazları 30 günde kuluçkadan çıkar.
Mast Kazları Kuluçkaya Yatmaz.

90 gün de 5 – 6 kg büyüklüğüne ulaşabiliyorlar.

İlk Yıl  30 -40 arası yumurta, sonraki yıllarda 50 – 70 yumurta yıllık verimleri vardır. 4 yıl verimli bir şekilde yumurtlar daha sonra yumurta sayısı yavaş yavaş düşer.
Dişilerde ortalama ağırlık 5 kg ile 6 kg arasıdır. Bu oran erkeklerde 6 kg ile 8 kg arası değişmektedir.

A,C,B grubu (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12). Ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, fosfor, manganez, demir ve bakır bulunmaktadır.

100 gramlık kaz etinde ortalama 25 gram kadar protein bulunur. Kazların eti çok besleyicidir. Yağın büyük kısmı deride biriktirilir. 100 g kalori içeriği 315’ten 415 kcal’a, ve ciltsiz 100 gr – sadece 160 kcal. 100 gr kaynamış kaz 450 kcal içerir ve en yağlı kaz (620 kcal) olarak kabul edilir.
Tekstil sektöründe ve yatak sanayisinde kullanılan Mast kazların tüyü, elde edilmesinin zor oluşundan ve değerli oluşundan dolayı pahalıdır. Giysilerde kullanıldığında çok yumuşak, hafif ve ısı geçirmezdir. Aynı şekilde yataklarda, yorganlarda ve yastıklarda kullanılan kaz tüyü yumuşak, rahatlatıcı, doğal ve ortopedik etkiye sahiptir.

Kaz Türlerimizin de Bulunduğu Ürün Çeşitlerimize Buradan Ulaşabilirsiniz.

Ürünler

Kaz Eti İle Yapılan Yemekler

Kaz eti ile yapılan leziz yemeklerin nasıl yapıldığını sayfamızdan öğrenebilir, sizde kaz eti ile çok lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Kaz mangalının tadı, tuzda kazın eşsiz lokum gibi duruşu, kaz sotenin muhteşem kokusu sizler için derlediğimiz kaz yemeklerini aşağıdan bulabilirsiniz.

Mast Kazı Huzurun Sesi

Mast Kazı ve Diğer Kaz Türleri Hakkında Merak Ettiğiniz Tüm Soruları Tarafımıza Sorabilirsiniz.

Tel: 0 530 280 85 34