Kaz Nedir?

Kaz, iri ve beyaz veya boz tüylü, ayakları perdeli kuş türlerine verilen ad. Erkek ve dişisi aynı büyüklüktedir. Genellikle kuğulardan küçük, ördekten büyüktür. Beslenme şekli kuğu ve ördeklerden farklıdır.

Mast Kazı Çiftliği

Mast kazı Almanya’da hem et, hem yumurta, hem yemden yararlanma, hem et lezzeti, hem yaşama gücü, hem döl verimi ve çıķım oranı gibi özelliklerde geliştirilmiş bir ırktır. Yumurta verimi 60-70 civarında olup bu sayı bahar dönemi yumurta sayısıdır. Sonbaharda italyan beyazı ırkı gibi tekrardan yumurtlama özelliği vardır. Bu olay da mast kazının ebeveynleri arasında italyan beyazı ırkının da olduğu değerlendirilmektedir. Et verimi 5-6 aylık periyotta 6-8 kg canlı ağırlığa ulaşmakla birlikte daha sonraki ay ve yaşlarda daha da artmaktadır. Yetişkinlerin rengi beyazdır. Yeni doğmuş civcivler renkli doğarlar ve bu özelliğinden yararlanılarak cinsiyet ayırımı yapılabilir. Erkek olan civcivler daha açık renkli olurken dişiler koyu yeşile yakın renkte olurlar. Bu özellik ilerleyen haftalarda kaybolur ve hepsi beyaz renge bürünür. Ülkemizde bu ırk mevcut olup popülasyonu hızla artmaktadır.

“Kazlar üretim giderleri yönünden diğer kanatlılara göre daha ekonomiktirler.”

Yetiştirilmeleri ve bakımları diğer kanatlılara göre kolay ve masrafsızdır. Çok basit barınaklarda hatta zorunlu hallerde diğer hayvanların barınaklarının bir köşesinde kolaylıkla barınabilmektedirler. Hastalıklara dayanıklı oluşları sayesinde ilaç masrafları ve ölüm oranın düşüktür. Civciv dönemlerinde biraz titizlik gösterildikten sonra bakımları kolay olup, hayatlarını sorunsuz olarak devam ettirebilmektedirler. Kazların bakım ve yönetimleri ise diğer kanatlı hayvanlardan daha zor değildir.

Detaylı Bilgi Burada Olabilir (Anasayfa) Tıklayınız

Tekirdağ Mast Kazı, Mast Kazı Tekirdağ, Tekirdağ Mast Kazı Satan Yerler, Tekirdağ Mast Kazı Çiftliği, Tekirdağ Mast Kazı Satışı, Tekirdağ Mast Kazı Eti, Tekirdağ Mast Kazı Eti Satan Yerler, Tekirdağ Mast Kazı Yumurtası, Tekirdağ Mast Kazı Yumurtası Satan Yerler, Tekirdağ Mast Kazı Tüyü, Tekirdağ Mast Kazı Tüyü Satışı, Tekirdağ Mast Kazı Civcivi, Tekirdağ Mast Kazı Civcivi Satışı, Tekirdağ Mast Kazı Civcivi Satan Yerler, Tekirdağ Mast Kazı Cinsleri, Tekirdağ Mast Kazı Irkları, Tekirdağ Mast Kazı Üretimi, Tekirdağ Mast Kazı Özellikleri, Tekirdağ Mast Kazı Yemekleri, Tekirdağ Mast Kazı Yemeği, Tekirdağ Mast Kazı Fiyatı, Tekirdağ Mast Kazı Eti Fiyatı, Tekirdağ Mast Kazı Civcivi Fiyatı, Tekirdağ Mast Kazı Eti Faydaları, Tekirdağ Mast Kazı Yetiştiriciliği, Tekirdağ Damızlık Mast Kazı

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?