Mısır Kazı Yumurtası, Tavuk Yumurtasından Büyük Deve Kuşu Yumurtasından Küçüktür.

Mısır Kazı yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz renkte olduğu görülebilir. Uçları küt ve yaklaşık olarak 70-110 gram arası ağırlıktadır. Kanatlı ve yumurtası yenebilen hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahip olan kazlar, tavuk kadar fazla yumurta verememekle birlikte bu sayı yılda belirli bir oranı geçmez. Kazların yumurta verimi düşüktür, denilebilir.

Mısır Kazı yumurtası, anne sütü haricinde insan vücudu için gerek olan tüm besinleri bünyesinde barındıran çok ender bir yumurtadır. Mısır Kazı yumurtası yenir mi? gibi bir şüpheniz varsa eğer gelin kaz yumurtasının besin değerlerini inceleyelim:

1 adet Mısır Kazı yumurtasında 185 kcal, 13,27 gram lipit, 1,35 gram karbonhidrat içerir. Mısır Kazı yumurtası protein değeri 13,87 gramdır.

Gelelim Faydalarına, Mısır Kazı Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

  • Mısır Kazı yumurtası, içeriğindeki besin değerleri ile gelişme çağındaki çocukların sağlıkla büyüyebilmesi için zengin bir kaynaktır.
  • Kansızlığı gidererek vücuda büyük enerji sağlar, halsizliği giderir.
  • Bağırsak yollarını temizleyerek, bağırsakların daha verimli çalışmasına katkı sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Yüksek protein değeri ile boy uzamasına yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Fiziksel ve zihinsel gelişi destekler.
  • Kas ve damar yollarının düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Mısır Kazı yumurtası faydaları, doğru ve düzenli tüketimle besin değerlerini çok çabuk vücuda geçirir.

Mısır Kazı Yumurtası Nasıl Saklanır?

Toplanan veya satın alınan Mısır Kazı yumurtaları ne kadar kirli olursa olsun, silmeyin ve temizlemeyin. Yumurta üzerinde bulunan bu toz bir nevi koruma tozudur.

Yumurtaları 15 derecenin altında Mısır Kazı yumurtası viyolü (yumurtayı koruyan ve zarar görmeden saklanabilmesine imkan sağlayan gözenekli plastik kap) içinde muhafaza edilmesi en uygunu olur. Yumurtaları viyolün içine küt kısımları aşağıya gelecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Mısır Kazı yumurtası kuluçka işlemi görecekse, kirli olan yumurtaları nemli bir bezle nazikçe silebilirsiniz. Bu işlemle çok kirli ve gözenekleri tıkanmış yumurtanın temizlenerek içindeki ceninin nefes alması sağlanır.

Mısır Kazı yumurtası kuluçka süresi 27-30 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Mısır Kazı yumurtası kuluçka sıcaklığı için en uygun değer 19 derecedir. Bunun dışında ortamdaki nem, hava sirkülasyonu, yumurtaların çevrilme açıları, ısı yalıtımları ve oksijen oranları da önemli faktörler arasındadır.

Mısır Kazı Yumurtası Yenir Mi? Nasıl Tüketilir? Nasıl Pişirilir?

Mısır Kazı  yumurtası, tavuk yumurtasına oranla daha büyük olduğu gibi deve kuşu kadar olma da oldukça sert bir kabuğa sahiptir. Kırarken biraz sert davranmanız gerekebilir.

Mısır Kazı  yumurtası ile tavuk yumurtasıyla hazırlayabileceğiniz birçok farklı tarif hazırlayabilirsiniz. Kahvaltı tarifleri dışında (omlet,haşlama vs) Mısır Kazı yumurtası kullanmak isterseniz, tavuk yumurtasından daha büyük olduğu için ölçülerini iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Çiğ tüketmek isterseniz içerisine süt ekleyip çırptıktan sonra da tüketebilirsiniz. Besin değerleri ile daha yaygın kullanımı hak eden Mısır Kazı yumurtası ile hazırlayabileceğiniz tarifler tamamıyla damak zevkinize ve hayal gücünüze bağlıdır.

Mısır Kazı yumurtaları tavuk yumurtası kadar çok sayıda olmadığından marketlerde Mısır Kazı yumurtasına denk gelmek zordur. Mısır Kazı yumurtası satın almak için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi Burada Olabilir (Anasayfa) Tıklayınız

Ankara Mısır Kazı, Mısır Kazı Ankara, Ankara Mısır Kazı Satan Yerler, Ankara Mısır Kazı Çiftliği, Ankara Mısır Kazı Satışı, Ankara Mısır Kazı Eti, Ankara Mısır Kazı Eti Satan Yerler, Ankara Mısır Kazı Yumurtası, Ankara Mısır Kazı Yumurtası Satan Yerler, Ankara Mısır Kazı Tüyü, Ankara Mısır Kazı Tüyü Satışı, Ankara Mısır Kazı Civcivi, Ankara Mısır Kazı Civcivi Satışı, Ankara Mısır Kazı Civcivi Satan Yerler, Ankara Mısır Kazı Cinsleri, Ankara Mısır Kazı Irkları, Ankara Mısır Kazı Üretimi, Ankara Mısır Kazı Özellikleri, Ankara Mısır Kazı Yemekleri, Ankara Mısır Kazı Yemeği, Ankara Mısır Kazı Fiyatı, Ankara Mısır Kazı Eti Fiyatı, Ankara Mısır Kazı Civcivi Fiyatı, Ankara Mısır Kazı Eti Faydaları, Ankara Mısır Kazı Yetiştiriciliği, Ankara Damızlık Mısır Kazı

Mısır Kazı Yumurtası Almak İçin Bize Yazın

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?