Çin Kazı Yumurtası, Tavuk Yumurtasından Büyük Deve Kuşu Yumurtasından Küçüktür.

Çin Kazı yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz renkte olduğu görülebilir. Uçları küt ve yaklaşık olarak 70-110 gram arası ağırlıktadır. Kanatlı ve yumurtası yenebilen hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahip olan kazlar, tavuk kadar fazla yumurta verememekle birlikte bu sayı yılda belirli bir oranı geçmez. Kazların yumurta verimi düşüktür, denilebilir.

Çin Kazı yumurtası, anne sütü haricinde insan vücudu için gerek olan tüm besinleri bünyesinde barındıran çok ender bir yumurtadır. Çin Kazı yumurtası yenir mi? gibi bir şüpheniz varsa eğer gelin kaz yumurtasının besin değerlerini inceleyelim:

1 adet Çin Kazı yumurtasında 185 kcal, 13,27 gram lipit, 1,35 gram karbonhidrat içerir. Çin Kazı yumurtası protein değeri 13,87 gramdır.

Gelelim Faydalarına, Çin Kazı Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

  • Çin Kazı yumurtası, içeriğindeki besin değerleri ile gelişme çağındaki çocukların sağlıkla büyüyebilmesi için zengin bir kaynaktır.
  • Kansızlığı gidererek vücuda büyük enerji sağlar, halsizliği giderir.
  • Bağırsak yollarını temizleyerek, bağırsakların daha verimli çalışmasına katkı sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Yüksek protein değeri ile boy uzamasına yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Fiziksel ve zihinsel gelişi destekler.
  • Kas ve damar yollarının düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Çin Kazı yumurtası faydaları, doğru ve düzenli tüketimle besin değerlerini çok çabuk vücuda geçirir.

Çin Kazı Yumurtası Nasıl Saklanır?

Toplanan veya satın alınan Çin Kazı yumurtaları ne kadar kirli olursa olsun, silmeyin ve temizlemeyin. Yumurta üzerinde bulunan bu toz bir nevi koruma tozudur.

Yumurtaları 15 derecenin altında Çin Kazı yumurtası viyolü (yumurtayı koruyan ve zarar görmeden saklanabilmesine imkan sağlayan gözenekli plastik kap) içinde muhafaza edilmesi en uygunu olur. Yumurtaları viyolün içine küt kısımları aşağıya gelecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Çin Kazı yumurtası kuluçka işlemi görecekse, kirli olan yumurtaları nemli bir bezle nazikçe silebilirsiniz. Bu işlemle çok kirli ve gözenekleri tıkanmış yumurtanın temizlenerek içindeki ceninin nefes alması sağlanır.

Çin Kazı yumurtası kuluçka süresi 27-30 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Çin Kazı yumurtası kuluçka sıcaklığı için en uygun değer 19 derecedir. Bunun dışında ortamdaki nem, hava sirkülasyonu, yumurtaların çevrilme açıları, ısı yalıtımları ve oksijen oranları da önemli faktörler arasındadır.

Çin Kazı Yumurtası Yenir Mi? Nasıl Tüketilir? Nasıl Pişirilir?

Çin Kazı yumurtası, tavuk yumurtasına oranla daha büyük olduğu gibi deve kuşu kadar olma da oldukça sert bir kabuğa sahiptir. Kırarken biraz sert davranmanız gerekebilir.

Çin Kazı yumurtası ile tavuk yumurtasıyla hazırlayabileceğiniz birçok farklı tarif hazırlayabilirsiniz. Kahvaltı tarifleri dışında (omlet,haşlama vs) Çin Kazı yumurtası kullanmak isterseniz, tavuk yumurtasından daha büyük olduğu için ölçülerini iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Çiğ tüketmek isterseniz içerisine süt ekleyip çırptıktan sonra da tüketebilirsiniz. Besin değerleri ile daha yaygın kullanımı hak eden Çin Kazı yumurtası ile hazırlayabileceğiniz tarifler tamamıyla damak zevkinize ve hayal gücünüze bağlıdır.

Çin Kazı yumurtaları tavuk yumurtası kadar çok sayıda olmadığından marketlerde Çin Kazı yumurtasına denk gelmek zordur. Çin Kazı yumurtası satın almak için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi Burada Olabilir (Anasayfa) Tıklayınız

Ağrı Çin Kazı, Çin Kazı Ağrı, Ağrı Çin Kazı Satan Yerler, Ağrı Çin Kazı Çiftliği, Ağrı Çin Kazı Satışı, Ağrı Çin Kazı Eti, Ağrı Çin Kazı Eti Satan Yerler, Ağrı Çin Kazı Yumurtası, Ağrı Çin Kazı Yumurtası Satan Yerler, Ağrı Çin Kazı Tüyü, Ağrı Çin Kazı Tüyü Satışı, Ağrı Çin Kazı Civcivi, Ağrı Çin Kazı Civcivi Satışı, Ağrı Çin Kazı Civcivi Satan Yerler, Ağrı Çin Kazı Cinsleri, Ağrı Çin Kazı Irkları, Ağrı Çin Kazı Üretimi, Ağrı Çin Kazı Özellikleri, Ağrı Çin Kazı Yemekleri, Ağrı Çin Kazı Yemeği, Ağrı Çin Kazı Fiyatı, Ağrı Çin Kazı Eti Fiyatı, Ağrı Çin Kazı Civcivi Fiyatı, Ağrı Çin Kazı Eti Faydaları, Ağrı Çin Kazı Yetiştiriciliği, Ağrı Damızlık Çin Kazı

Çin Kazı Yumurtası Almak İçin Bize Yazın

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?