Kaz Nedir?

Kaz, iri ve beyaz veya boz tüylü, ayakları perdeli kuş türlerine verilen ad. Erkek ve dişisi aynı büyüklüktedir. Genellikle kuğulardan küçük, ördekten büyüktür. Beslenme şekli kuğu ve ördeklerden farklıdır.

Mast Kazı Çiftliği

Mast kazı Almanya’da hem et, hem yumurta, hem yemden yararlanma, hem et lezzeti, hem yaşama gücü, hem döl verimi ve çıķım oranı gibi özelliklerde geliştirilmiş bir ırktır. Yumurta verimi 60-70 civarında olup bu sayı bahar dönemi yumurta sayısıdır. Sonbaharda italyan beyazı ırkı gibi tekrardan yumurtlama özelliği vardır. Bu olay da mast kazının ebeveynleri arasında italyan beyazı ırkının da olduğu değerlendirilmektedir. Et verimi 5-6 aylık periyotta 6-8 kg canlı ağırlığa ulaşmakla birlikte daha sonraki ay ve yaşlarda daha da artmaktadır. Yetişkinlerin rengi beyazdır. Yeni doğmuş civcivler renkli doğarlar ve bu özelliğinden yararlanılarak cinsiyet ayırımı yapılabilir. Erkek olan civcivler daha açık renkli olurken dişiler koyu yeşile yakın renkte olurlar. Bu özellik ilerleyen haftalarda kaybolur ve hepsi beyaz renge bürünür. Ülkemizde bu ırk mevcut olup popülasyonu hızla artmaktadır.

“Kazlar üretim giderleri yönünden diğer kanatlılara göre daha ekonomiktirler.”

Yetiştirilmeleri ve bakımları diğer kanatlılara göre kolay ve masrafsızdır. Çok basit barınaklarda hatta zorunlu hallerde diğer hayvanların barınaklarının bir köşesinde kolaylıkla barınabilmektedirler. Hastalıklara dayanıklı oluşları sayesinde ilaç masrafları ve ölüm oranın düşüktür. Civciv dönemlerinde biraz titizlik gösterildikten sonra bakımları kolay olup, hayatlarını sorunsuz olarak devam ettirebilmektedirler. Kazların bakım ve yönetimleri ise diğer kanatlı hayvanlardan daha zor değildir.

Detaylı Bilgi Burada Olabilir (Anasayfa) Tıklayınız

Afyon Mast Kazı, Mast Kazı Afyon, Afyon Mast Kazı Satan Yerler, Afyon Mast Kazı Çiftliği, Afyon Mast Kazı Satışı, Afyon Mast Kazı Eti, Afyon Mast Kazı Eti Satan Yerler, Afyon Mast Kazı Yumurtası, Afyon Mast Kazı Yumurtası Satan Yerler, Afyon Mast Kazı Tüyü, Afyon Mast Kazı Tüyü Satışı, Afyon Mast Kazı Civcivi, Afyon Mast Kazı Civcivi Satışı, Afyon Mast Kazı Civcivi Satan Yerler, Afyon Mast Kazı Cinsleri, Afyon Mast Kazı Irkları, Afyon Mast Kazı Üretimi, Afyon Mast Kazı Özellikleri, Afyon Mast Kazı Yemekleri, Afyon Mast Kazı Yemeği, Afyon Mast Kazı Fiyatı, Afyon Mast Kazı Eti Fiyatı, Afyon Mast Kazı Civcivi Fiyatı, Afyon Mast Kazı Eti Faydaları, Afyon Mast Kazı Yetiştiriciliği, Afyon Damızlık Mast Kazı

Merak Ettiklerinizi Bize Sorun

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?