Mamut Kazı Yumurtası, Tavuk Yumurtasından Büyük Deve Kuşu Yumurtasından Küçüktür.

Mamut Kazı yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz renkte olduğu görülebilir. Uçları küt ve yaklaşık olarak 70-110 gram arası ağırlıktadır. Kanatlı ve yumurtası yenebilen hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahip olan kazlar, tavuk kadar fazla yumurta verememekle birlikte bu sayı yılda belirli bir oranı geçmez. Kazların yumurta verimi düşüktür, denilebilir.

Mamut Kazı yumurtası, anne sütü haricinde insan vücudu için gerek olan tüm besinleri bünyesinde barındıran çok ender bir yumurtadır. Mamut Kazı yumurtası yenir mi? gibi bir şüpheniz varsa eğer gelin kaz yumurtasının besin değerlerini inceleyelim:

1 adet Mamut Kazı yumurtasında 185 kcal, 13,27 gram lipit, 1,35 gram karbonhidrat içerir. Mamut Kazı yumurtası protein değeri 13,87 gramdır.

Gelelim Faydalarına, Mamut Kazı Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

  • Mamut Kazı yumurtası, içeriğindeki besin değerleri ile gelişme çağındaki çocukların sağlıkla büyüyebilmesi için zengin bir kaynaktır.
  • Kansızlığı gidererek vücuda büyük enerji sağlar, halsizliği giderir.
  • Bağırsak yollarını temizleyerek, bağırsakların daha verimli çalışmasına katkı sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Yüksek protein değeri ile boy uzamasına yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Fiziksel ve zihinsel gelişi destekler.
  • Kas ve damar yollarının düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Mamut Kazı yumurtası faydaları, doğru ve düzenli tüketimle besin değerlerini çok çabuk vücuda geçirir.

Mamut Kazı Yumurtası Nasıl Saklanır?

Toplanan veya satın alınan Mamut Kazı yumurtaları ne kadar kirli olursa olsun, silmeyin ve temizlemeyin. Yumurta üzerinde bulunan bu toz bir nevi koruma tozudur.

Yumurtaları 15 derecenin altında Mamut Kazı yumurtası viyolü (yumurtayı koruyan ve zarar görmeden saklanabilmesine imkan sağlayan gözenekli plastik kap) içinde muhafaza edilmesi en uygunu olur. Yumurtaları viyolün içine küt kısımları aşağıya gelecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Mamut Kazı yumurtası kuluçka işlemi görecekse, kirli olan yumurtaları nemli bir bezle nazikçe silebilirsiniz. Bu işlemle çok kirli ve gözenekleri tıkanmış yumurtanın temizlenerek içindeki ceninin nefes alması sağlanır.

Mamut Kazı yumurtası kuluçka süresi 27-30 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Mamut Kazı yumurtası kuluçka sıcaklığı için en uygun değer 19 derecedir. Bunun dışında ortamdaki nem, hava sirkülasyonu, yumurtaların çevrilme açıları, ısı yalıtımları ve oksijen oranları da önemli faktörler arasındadır.

Mamut Kazı Yumurtası Yenir Mi? Nasıl Tüketilir? Nasıl Pişirilir?

Mamut Kazı yumurtası, tavuk yumurtasına oranla daha büyük olduğu gibi deve kuşu kadar olma da oldukça sert bir kabuğa sahiptir. Kırarken biraz sert davranmanız gerekebilir.

Mamut Kazı yumurtası ile tavuk yumurtasıyla hazırlayabileceğiniz birçok farklı tarif hazırlayabilirsiniz. Kahvaltı tarifleri dışında (omlet,haşlama vs) Mamut Kazı yumurtası kullanmak isterseniz, tavuk yumurtasından daha büyük olduğu için ölçülerini iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Çiğ tüketmek isterseniz içerisine süt ekleyip çırptıktan sonra da tüketebilirsiniz. Besin değerleri ile daha yaygın kullanımı hak eden Mamut Kazı yumurtası ile hazırlayabileceğiniz tarifler tamamıyla damak zevkinize ve hayal gücünüze bağlıdır.

Mamut Kazı yumurtaları tavuk yumurtası kadar çok sayıda olmadığından marketlerde Mamut Kazı yumurtasına denk gelmek zordur. Mamut Kazı yumurtası satın almak için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi Burada Olabilir (Anasayfa) Tıklayınız

Afyon Mamut Kazı, Mamut Kazı Afyon, Afyon Mamut Kazı Satan Yerler, Afyon Mamut Kazı Çiftliği, Afyon Mamut Kazı Satışı, Afyon Mamut Kazı Eti, Afyon Mamut Kazı Eti Satan Yerler, Afyon Mamut Kazı Yumurtası, Afyon Mamut Kazı Yumurtası Satan Yerler, Afyon Mamut Kazı Tüyü, Afyon Mamut Kazı Tüyü Satışı, Afyon Mamut Kazı Civcivi, Afyon Mamut Kazı Civcivi Satışı, Afyon Mamut Kazı Civcivi Satan Yerler, Afyon Mamut Kazı Cinsleri, Afyon Mamut Kazı Irkları, Afyon Mamut Kazı Üretimi, Afyon Mamut Kazı Özellikleri, Afyon Mamut Kazı Yemekleri, Afyon Mamut Kazı Yemeği, Afyon Mamut Kazı Fiyatı, Afyon Mamut Kazı Eti Fiyatı, Afyon Mamut Kazı Civcivi Fiyatı, Afyon Mamut Kazı Eti Faydaları, Afyon Mamut Kazı Yetiştiriciliği, Afyon Damızlık Mamut Kazı

Mamut Kazı Yumurtası Almak İçin Bize Yazın

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?