Afrika Kazı Yumurtası, Tavuk Yumurtasından Büyük Deve Kuşu Yumurtasından Küçüktür.

Afrika Kazı yumurtası, tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında daha mat ve beyaz renkte olduğu görülebilir. Uçları küt ve yaklaşık olarak 70-110 gram arası ağırlıktadır. Kanatlı ve yumurtası yenebilen hayvanlar arasında en büyük yumurtaya sahip olan kazlar, tavuk kadar fazla yumurta verememekle birlikte bu sayı yılda belirli bir oranı geçmez. Kazların yumurta verimi düşüktür, denilebilir.

Afrika Kazı yumurtası, anne sütü haricinde insan vücudu için gerek olan tüm besinleri bünyesinde barındıran çok ender bir yumurtadır. Afrika Kazı yumurtası yenir mi? gibi bir şüpheniz varsa eğer gelin kaz yumurtasının besin değerlerini inceleyelim:

1 adet Afrika Kazı yumurtasında 185 kcal, 13,27 gram lipit, 1,35 gram karbonhidrat içerir. Afrika Kazı yumurtası protein değeri 13,87 gramdır.

Gelelim Faydalarına, Afrika Kazı Yumurtasının Faydaları Nelerdir?

  • Afrika Kazı yumurtası, içeriğindeki besin değerleri ile gelişme çağındaki çocukların sağlıkla büyüyebilmesi için zengin bir kaynaktır.
  • Kansızlığı gidererek vücuda büyük enerji sağlar, halsizliği giderir.
  • Bağırsak yollarını temizleyerek, bağırsakların daha verimli çalışmasına katkı sağlar.
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Yüksek protein değeri ile boy uzamasına yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Fiziksel ve zihinsel gelişi destekler.
  • Kas ve damar yollarının düzenli çalışmasına katkı sağlar.
  • Afrika Kazı yumurtası faydaları, doğru ve düzenli tüketimle besin değerlerini çok çabuk vücuda geçirir.

Afrika Kazı Yumurtası Nasıl Saklanır?

Toplanan veya satın alınan Afrika Kazı yumurtaları ne kadar kirli olursa olsun, silmeyin ve temizlemeyin. Yumurta üzerinde bulunan bu toz bir nevi koruma tozudur.

Yumurtaları 15 derecenin altında Afrika Kazı yumurtası viyolü (yumurtayı koruyan ve zarar görmeden saklanabilmesine imkan sağlayan gözenekli plastik kap) içinde muhafaza edilmesi en uygunu olur. Yumurtaları viyolün içine küt kısımları aşağıya gelecek şekilde yerleştirmelisiniz.

Afrika Kazı yumurtası kuluçka işlemi görecekse, kirli olan yumurtaları nemli bir bezle nazikçe silebilirsiniz. Bu işlemle çok kirli ve gözenekleri tıkanmış yumurtanın temizlenerek içindeki ceninin nefes alması sağlanır.

Afrika Kazı yumurtası kuluçka süresi 27-30 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Afrika Kazı yumurtası kuluçka sıcaklığı için en uygun değer 19 derecedir. Bunun dışında ortamdaki nem, hava sirkülasyonu, yumurtaların çevrilme açıları, ısı yalıtımları ve oksijen oranları da önemli faktörler arasındadır.

Afrika Kazı Yumurtası Yenir Mi? Nasıl Tüketilir? Nasıl Pişirilir?

Afrika Kazı yumurtası, tavuk yumurtasına oranla daha büyük olduğu gibi deve kuşu kadar olma da oldukça sert bir kabuğa sahiptir. Kırarken biraz sert davranmanız gerekebilir.

Afrika Kazı yumurtası ile tavuk yumurtasıyla hazırlayabileceğiniz birçok farklı tarif hazırlayabilirsiniz. Kahvaltı tarifleri dışında (omlet,haşlama vs) Afrika Kazı yumurtası kullanmak isterseniz, tavuk yumurtasından daha büyük olduğu için ölçülerini iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Çiğ tüketmek isterseniz içerisine süt ekleyip çırptıktan sonra da tüketebilirsiniz. Besin değerleri ile daha yaygın kullanımı hak eden Afrika Kazı yumurtası ile hazırlayabileceğiniz tarifler tamamıyla damak zevkinize ve hayal gücünüze bağlıdır.

Afrika Kazı yumurtaları tavuk yumurtası kadar çok sayıda olmadığından marketlerde Afrika Kazı yumurtasına denk gelmek zordur. Afrika Kazı yumurtası satın almak için bize ulaşabilirsiniz.

Detaylı Bilgi Burada Olabilir (Anasayfa) Tıklayınız

Adana Afrika Kazı, Afrika Kazı Adana, Adana Afrika Kazı Satan Yerler, Adana Afrika Kazı Çiftliği, Adana Afrika Kazı Satışı, Adana Afrika Kazı Eti, Adana Afrika Kazı Eti Satan Yerler, Adana Afrika Kazı Yumurtası, Adana Afrika Kazı Yumurtası Satan Yerler, Adana Afrika Kazı Tüyü, Adana Afrika Kazı Tüyü Satışı, Adana Afrika Kazı Civcivi, Adana Afrika Kazı Civcivi Satışı, Adana Afrika Kazı Civcivi Satan Yerler, Adana Afrika Kazı Cinsleri, Adana Afrika Kazı Irkları, Adana Afrika Kazı Üretimi, Adana Afrika Kazı Özellikleri, Adana Afrika Kazı Yemekleri, Adana Afrika Kazı Yemeği, Adana Afrika Kazı Fiyatı, Adana Afrika Kazı Eti Fiyatı, Adana Afrika Kazı Civcivi Fiyatı, Adana Afrika Kazı Eti Faydaları, Adana Afrika Kazı Yetiştiriciliği, Adana Damızlık Afrika Kazı

Afrika Kazı Yumurtası Almak İçin Bize Yazın

Ad Soyad *
Hangi Şehirden Yazıyorsunuz? *
E-Mail Adresiniz *
Telefon Numaranız

Konu Başlığı

Sormak istediğiniz veya danışmak istediğiniz konu nedir?